BLA21-12R3-C01 Industrial Servo BL 40.5x33x41.8mm 12V/10kg/cm
Average rating 0 out of 5 Number of ratings 0
Article nr: FP05400020-3
Stock availability:
2 pcs
Delivery: Industrial product
Next delivery:
Product description
Product Info:
Futaba 05400020-3 - BLA21-12R3-C01 Industrial Servo BL 40.5x33x41.8mm 12V/10kg/cm
It is small and lightweight, measuring approximately 41x33x42mm and weighing 67g, yet with a maximum torque of 4.9 N・m, it has a higher power-to-weight ratio than general FA servos. A comprehensive redesign has resulted in a maximum output that is approximately 2.6 times higher and durability that is more than double that of conventional products. (*)
*Based on our company's test conditions
This servo can be used in a wide variety of situations where durability is required:
  • ≪Industrial Robots≫ Robot hands, end effectors, grippers
  • ≪Production/Equipment≫ Valve open/close, louver adjustment, lock
Specs:
  • Rated Voltage: 11.1-14.8V
  • Operating Voltage: 9.0-14.8V
  • Rated Torque @ 12V: 0.98 Nm / 10kg/cm
  • Max Torque (instantaneous) @ 12V: 4.90 Nm / 50kg/cm
  • Speed (no load) @ 12V: 58.8 RPM/min
  • Rotational Angle Range (Mechanical): -180.0 ~ +179.9°
  • Size: 40.5×33×41.8mm
  • Control and communication standards: RS485, PWM & CM.BUS
  • Weight: 67g
  • Gear Material: Metal
  • Connection cable: Detachable unshielded cable
  • Cable length: 200 mm
  • Connector: 4-pole
  • Operating temperature: 0~40°C